Szkoła bycia pro-vie, albo: w jaki sposób 2+2 może być równe 70?

Content marketing tematyczny

uwaga! strona pro-vie.pl jest przeznaczona dla osób dorosłych; miejscami zawiera treści trudne intelektualnie, które tworzę z myślą o osobach dorosłych, czyli nie dla dzieci. Także dlatego, że nie mam uprawnień pedagogicznych, co oznacza, że moje sposoby wyrażania się nie uwzględniają tych umiejętności w przekazywaniu wiedzy, których wymaga relacja z dziećmi.

Informacja o plikach cookies

Regulamin usług

Polityka prywatności

Nowości w szkole bycia pro-vie

28 września 2021 r.

Tak miało nie być: wypełniłam osobiście wszystkie miejsca na szczeblu drabiny I-szej o potrzebie życia, a chciałam dać innym przynajmniej jedną szansę. Ale można się wydostać z tej opresji: będzie tych miejsc od dziś 5 (wyjątkowo). Zachęcam do przeczytania mojego krótkiego wspomnienia o bliskim człowieku z mojej rodziny, którego już wiele lat nie ma z nami. Trosce o życie własne i cudze bardzo pomaga świadomość jego kruchości.

27 września 2021 r.

Dziś Baniek napisał już ostatni swój artykuł w moim Serwisie II. Warto zajrzeć i go przeczytać; to lektura o zaletach konkurencji tylko na dwie minuty, więc dla każdego (na stronie, na którą odsyła link w tym zdaniu trzeba kliknąć dosłownie Bańka, żeby móc zobaczyć artykuł).

18 września 2021 r., sobota

Chciałabym Państwa zachęcić do przeczytania wyniku wielu lat mojej intelektualnej pracy rozeznawczej duchowych niebezpieczeństw praktykowania jogi. Z poprawionym dziś na ten temat tekstem można się zapoznać w Galerii Sztuki Ładnej.

17 września 2021 r.

O odplamianiu na potrzeby dobrobytu mówi Baniek na Drabinie I-szej, właśnie na szczeblu dobrobytu. Żeby się przekonać, wystarczy kliknąć Bańka lub tytuł jego nowego artykułu.

14 września 2021 r.

Tym razem Baniek zastanawia się jak pogodzić szacunek do rzeczy z jego zamiłowaniem do usuwania plam, na drabinie szczęśliwych relacji.

8 września 2021 r.

Czego na pewno nie wolno zanotowałam na drabinie trzeciej, na szczeblu prawa do jawności.

6 września 2021 r.

Na drabinie relacji wpisał się Baniek. To jego pierwszy wpis, ale z całą pewnością będzie ich więcej.

3 września 2021 r.

Na stronie startowej tej witryny zamieściłam krótką informację o tym, czego można się tu nauczyć oraz co 'Szkoła bycia pro-vie' proponuje jako łagodną i uwzględniającą szeroko możliwe okoliczności łagodzące formę ochrony życia ludzkiego i ludzkiej godności od poczęcia do naturalnej śmierci.

1 września 2021 r.

Kilka myśli o definitywnym przezwyciężeniu wojny zanotowałam na drabinie godności ludzkiej, na szczeblu prawa do męstwa.

29 sierpnia 2021 r., niedziela

Czy potrzebę edukacji można rozwijać przez dbanie o dojrzałe współczucie dla poszkodowanych? Odpowiedź na takie pytanie uda się znaleźć po przeczytaniu akapitu na drabinie podstawowych potrzeb człowieka i po obejrzeniu zarekomendowanego filmu. Czy umiejętność obdarzania kogoś lubieniem można pielęgnować przez Internet? Odpowiedź na drugie pytanie niesie drabina relacji.

28 sierpnia 2021 r., sobota

Kto chciałby się dowiedzieć jak zrobić tajemnicę z ciasta, musi przeczytać krótki akapit na 27-mym szczeblu drabiny godności ludzkiej.

Na koniec wakacji chciałabym wyjaśnić dlaczego 'szkoła bycia pro-vie' nie jest witryną dynamiczną z możliwością dodawania wpisów po zalogowaniu się i moderacji. Otóż dlatego, że wartością dodaną tej witryny jest profilaktyka samotności, czyli relacja dla wszystkich chętnych z żywym człowiekiem (dosłownie ze mną, zgodnie z informacjami zawartymi w regulaminie usług), gdyby przypadkiem wśród tych wszystkich znalazł się ktoś, kto by tego potrzebował. Od września tego roku ta cecha tej witryny wychodzi na prowadzenie, gdyż strony moje pozostawiam na jakiś czas w większości w pozycjonowaniu naturalnym. Jeśli to się znacząco zmieni, poinformuję o tym w 'nowościach'.

21 sierpnia 2021 r.

Tym razem chciałabym zwrócić uwagę na dziś napisany akapit na drabinie III-ciej, na szczeblu dotyczącym kultury: mniej więcejo słynnej rzeźbie Berniniego.

19 sierpnia 2021 r.

Na drabinie standardów dodałam akapit o możliwych sposobach pomagania sobie nawzajem na poziomie ogólnoludzkim oraz o rodzajach odniesień do zła.

11 sierpnia 2021 r.

Szanowni Internauci! Jako osoba samozatrudniona oraz żyjąca w nowej, jeszcze rozeznawanej, czyli niezatwierdzonej przez Stolicę Apostolską, formie życia konsekrowanego (którą opracowywałam przez 10 lat [dokładnie od 29 lipca 2010 r.]) mam mocno ograniczone możliwości, żeby szybko lub w ogóle rozbudowywać moje witryny internetowe, a także być w 100% na bieżąco ze wszystkim co się w świecie dzieje. Jednak o wczorajszych protestach w sprawie telewizji TVN słyszałam. Chciałabym się odnieść do tych wydarzeń w ramach prawa do wolności słowa właśnie: o to walczyliśmy, żeby była w Polsce wolność, a nie niewola! TVN jest jednym ze znaków wolności w Polsce, prawa do odmiennego zdania, prawa do krytyki, także prawa do własnego tempa odnajdywania prawdy, jeśli ktoś się myli, prawa więc do prawdziwej ludzkiej godności. Tego nie wolno odbierać. Czym innym jest nie oglądać, a czym innym nie móc oglądać. Temat jest krytycznie poważny moim zdaniem, gdyż jeśli nie ma wolności, nawet dobre myśli mogą się okazać cudzym narzędziem indoktrynacji i zastraszania. W związku z tym chciałabym powiedzieć, że dziś czuję się zastraszona.

10 sierpnia 2021 r.

Uprzejmie informuję, że od sierpnia 2021 roku w niektórych miejscach witryn tworzących Serwis II pojawią się reklamy Google. Myślę, że będzie to albo pomocne (jako dodatkowe źródło informacji), albo obojętne (nauczyliśmy się nie widzieć reklam, które nas nie interesują) dla nas wszystkich. Dodam od razu, że na Państwa podstronach będzie tak jak dotąd, czyli bez reklam. Zachęcam, żeby na moich stronach reklam nie blokować, choć pewnie można na ich temat wyrazić w uogólnieniach jakąś opinię. W miarę możliwości postaram się wyłapywać te zupełnie niezgodne z treścią moich witryn i sama je zablokuję. Reklama też może być artystycznym środkiem wyrazu i umożliwiać także przez to jakiś choćby minimalny dostęp do kultury wysokiej, choć z pewnością dużą trudność może sprawić ocena wizualnej jakości prezentowanej reklamy. Po to, żeby Państwa linki były przez to nadal mocne. Jak znaleźć witryny tworzące Serwis II? Najlepiej albo klijając na link prowadzący do Regulaminu usług, albo w jedną z flag (flagi to linki do streszczeń w wybranych językach obcych mojej oferty w Internecie).

9 sierpnia 2021 r.

Na drabinie godności ludzkiej (Drabina III) dodałam krótki tekst na szczeblu prawa do różnorodności. Zachęcam też, żeby spojrzeć na drabinę I-szą o potrzebie dobrobytu.

30 lipca 2021 r.

Tym razem nowy krótki akapit dodałam do drabiny standardów, a także do drabiny trzeciej.

18 lipca 2021 r., niedziela

Czasem decyduję się coś zanotować na moich stronach internetowych także w niedzielę, ponieważ wiele już razy, jeśli decydowałam się nie zapisywać, ponieważ myśl była dla mnie tak oczywiście ważna, że uznawałam, iż na pewno jej nie zapomnę, znikała z mojej pamięci (bezpowrotnie lub na jakiś wyraźnie za długi czas). To wyjaśnia mój dzisiejszy wpis na Drabinie II, o osobach z zespołem Downa, a także ciąg dalszy tego akapitu: zastanawiałam się nad możliwymi innymi, niż znane do tej pory, definicjami choroby. Przychodzi mi na myśl mniej więcej taka 'robocza', kolejna definicja: chorobą jest ten rodzaj dysfunkcji lub/i cierpienia, które nie jest uszkodzeniem (fizycznym, psychicznym lub duchowym) oraz której usunięcie lub której łagodzenie objawów przynosi choćby minimalną stratę (finansową) tym, którzy jej usunięciem lub łagodzeniem się zajmują, gdyż wszystko co przynosi zysk można uznać za komercję.

7 lipca 2021 r.

Dodałam akapit o możliwych sposobach kombinowania akceptacji dla osób chorych psychicznie: szczebel szósty na drabinie I-szej.

23 czerwca 2021 r.

Zauważyłam, że znów dzieje się coś niedobrego w temacie życia ludzkiego i godności ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci. Powtórzę więc: Dla życia ludzkiego naprawdę trzeba być na tak i to bez żadnych wyjątków. Tę życiową mądrość trzeba przyswoić na stałe. Nic się nie uda, żadna edukacja na ten temat, jeśli uczeń w mojej 'Szkole bycia pro-vie' nie nauczy się najpierw właśnie tego: bycia dla życia ludzkiego i godności ludzkiej na tak. To jest mądrość jak alfabet: życie ludzkie i godność ludzka są wartościami, na które nie wolno się zamierzyć. Dopiero jeśli ta prawda, wielokrotnie już udowodniona, okazuje się oczywista na własny życiowy użytek, można próbować uczyć się rozważać poszczególne przypadki i zastanawiać się co się naprawdę wydarzyło, jak to zostało nazwane i czy na pewno słusznie, a w związku z tym jako to można lub trzeba sklasyfikować. Moi uczniowie mieszczą się więc tylko w tym zakresie samooceny: „Na pewno uważam siebie za osobę pro-life; do życia ludzkiego i godności ludzkiej, także oczywiście do siebie, odnoszę się z szacunkiem, sercem i łagodnością”. Tylko osoba pro-life nie jest narażona na autodestrukcję. Najsłabsi uczniowie, czyli ci, którzy mają problemy z przyswojeniem sobie nawet alfabetu, też mają szansę uczyć się w tej szkole, ale wcześniej muszą bardzo dokładnie przepracować materiał dotyczący magicznego myślenia. W tym sensie, że trzeba dobrze pojąć na czym polega ta pułapka i nauczyć się w nią nie wpadać. Skąd wziąć ten materiał? Zazwyczaj można go znaleźć, jeśli się uczciwie analizuje własne sposoby myślenia, także te nawykowe, w kontretnych życiowych sytuacjach. Przykład: „Jeśli codziennie jeżdżę na rowerze lub biegam co najmniej jedną godzinę, ponieważ chcę zachować w dobrej formie nie tylko moje ciało, ale także moją psychikę, nie myślę magicznie, ponieważ jest udowodnione naukowo oraz przekonuję się co do tego osobiście, że jeśli ćwiczę mięśnie, to one robią się silne, a sportowy wysiłek fizyczny wyzwala endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia. Jeśli natomiast wcinam codziennie wieczorem tabliczkę czekolady, a następnie intensywnie myślę, żeby pomimo takiej diety chudnąć, tyle że siłą tego myślenia właśnie, a nie z pomocą dobrej diety i sportu, niestety myślę magicznie, czyli robię sobie poważną krzywdę”.

31 maja 2021 r.

Serdecznie zapraszam Państwa do korzystania z promocji 39 zł za 10 artykułów. Promocja będzie dostępna od 1 czerwca do 31 grudnia 2021 roku. Wynika z faktu konieczności zgrupowania moich stron na mniejszej ilości serwerów, co ma oczywiście jakiś wpływ na pozycjonowanie.

29 maja 2021 r.

Dziś mamy nie tylko sobotę, ale też 100-tną rocznicę konsekracji bazyliki NSPJ w Krakowie, więc z tej okazji dodałam krótki akapit na 3-ciej drabinie: o j. polskim. A propos bazyliki, powiem krótko z tej właśnie okazji, że uważam ten kościół za jeden z najpiękniejszych kościołów w epoce, w której powstał, ale nie zgadzam się z zaliczeniem go do modernizmu, gdyż jest to za duże i zbyt mylące uproszczenie. Architektura tej świątyni jest bowiem doskonałym przykładem dojrzałego eklektyzmu, co widać przykładowo w tym, że zbudowana jest jako kościół trójnawowy, o wyraźnie romańskich proporcjach, z gotycką (w typie cysterskim) fasadą, z prezbiterium, które zdobi klasycystyczna koncha itd.

12 maja 2021 r.

Zaproponowałam kilka zdań o liczbie 3.

20 kwietnia 2021 r.

Tym razem namawiam do przeglądnięcia nawet wszystkich drabin i szczebli w 'Szkole bycia pro-vie', ponieważ prawie w każdej zakładce pojawiły się już jakieś teksty zachęty i teksty–inspiracje do napisania własnych artykułów na tę stronę (oferta płatna zgodnie z zamieszczonym powyżej Regulaminem usług). Dostęp do treści jest bezpłatny, więc życzę po prostu dobrej lektury w wolnych chwilach. Zwłaszcza, że tekstów stopniowo będzie przybywało.

9 kwietnia 2021 r.

Dodałam krótki akapit o uwiedzeniu.

7 kwietnia 2021 r.

Dodałam akapit wyjaśniający tzw. mechanizm remisji w niektórych chorobach psychiatrycznych oraz jak można próbować go wyciszać.

21 marca 2021 r.

Udostępniłam moją pracę napisaną na zakończenie studiów podyplomowych „Nauka i Religia” na UPJPII w Krakowie, którą zatytułowałam: Nauka i religia w doświadczeniu artysty malarza.

31 grudnia 2020 r.

Dodałam z okazji ostatniego dnia roku 2020 nowy akapit: autorski pakiet obowiązkowych zagadnień dla nauk przedmałżeńskich.

30 grudnia 2020 r.

Dodałam z okazji Sylwestra 2020/2021 nowy akapit: męski sposób widzenia 'rzeczy'.

21 grudnia 2020 r.

Drodzy Uczniowie 'szkoły bycia pro-vie', dziękuję za Waszą obecność na zajęciach. Proszę, nie martwcie się, że materiał do przerobienia jest tak trudny, iż na pewno wymaga liczenia się z czasem. Na dodatek potrzeba dużo czasu w tych sprawach, czyli nie miesięcy, ale lat. Zachęcam, żeby aktualnie ucieszyć się świętami Bożego Narodzenia, a potem Sylwestrem. W tym roku i na początku Nowego Roku 2021 pewnie najlepiej będzie zauważać tzw. tu i teraz. W tym sensie, żeby odnajdywać w tej przestrzeni pociechy, ponieważ sytuacja wciąż jest trudna. W Polsce warto zauważyć, że mamy aż cztery słowa, żeby wyrazić najkrócej, jak się tylko da, życzenia na te Święta. Trzeba powiedzieć lub napisać: 'wesołych świąt Bożego Narodzenia', co agnostycy i ateiści skracają do formy domyślnej: „Wesołych Świąt”, żeby i oni się w miarę dobrze czuli w tym czasie, którego nie rozumieją. Innym ludziom pełna najkrótsza forma tych życzeń w państwie ochrzczonym przynajmniej zupełnie nie przeszkadza. Warto też pamiętać, że przed laty, czyli przed 1989 rokiem, było prawdziwym aktem odwagi wypowiedzenie pełnej formy życzeń, więc jest to forma życzeń do ochrony! Katolicy chętnie ją wzmacniają zastępując 'wesołych' słowem 'błogosławionych'. Do tego dochodzą równoprawne pojęcia synonimiczne i bliskoznaczne takie, jak 'szczęśliwych', 'pogodnych', 'radosnych', 'dobrych', 'spokojnych' itd. Życzenia ode mnie będą zamieszczone na stronie głównej mojej firmy (dla osób zainteresowanych jedynie relacją biznesową) oraz w Altanie, dla osób zainteresowanych relacją prywatną lub jedną i drugą. Praca przed komputerem sprawiła, że wyraźniej zauważam w tym roku świąteczne dekoracje w mieście, w którym mieszkam (w Krakowie), jak już w ogóle wyjdę z domu. To niemały trud wymyślić taką dekorację, w której każdy może odnaleźć wartość znaczeniową specjalnie dla niego. np. na Matecznym — topi się wszelki chłód, ledowe sople zachęcają do pogodzenia się (ze sobą i z tymi, z którymi dotąd to się nie udawało). Na moście Grunwaldzkim ledowe korony 'pozwoliły' mi pomyśleć o tym, że czekamy na Zbawiciela (Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata), co jest prawdą (w Wigilię świąt Bożego Narodzenia czekamy na Zbawiciela, czyli na Jezusa Chrystusa [Jezusa Zbawiciela]). Na rondzie Grunwaldzkim ledowa forma geometryczna mnie osobiście nawiązuje do świętojanowego nic (chodzi o św. Jana od Krzyża, doktora Kościoła). Świecące anioły też są OK, ponieważ mają aureole. Pewien hipermarket 'zajarzył' tego 'bluesa' i wystawił przed wejściem dużą choinkę, którą wieńczy ledowa gwiazda jak grecki krzyż, co oznacza, że dla katolików mają dobre myśli i uczucia. Dziękujemy za ten trud. Nasza polska natura nie dla wszystkich jest oczywista, ale naprawdę chodzi w niej o to, że coś z czegoś potem zostaje, a problemem jest coś jeszcze innego, niż sam czegoś brak: jak to wszystko pomieścić, żeby tego nie znienawidzić i nie wyrzucić, jeśli tylko się da. Myśl biegnie dalej: ale czy wyburzenie/usunięcie też jest wartością do zachowania i do 'pomieszczenia'? Myśl konserwatorska jest raczej taka: w miarę upływu czasu rzecz nabiera wartości czymkolwiek by była, ponieważ nawet rzecz okazuje się z czasem świadkiem jakiejś epoki. Kopia pozostaje kopią nawet, jeśli przepadnie oryginał. Nie może (nie ma takiej możliwości) osiągnąć wartości oryginału, ponieważ nie jest twórcza (jest wtórna), ale... sama wdrożona do realizacji myśl o odbudowie, ta pierwsza wdrożona taka myśl, znów jest twórcza i tyle wystarczy, żeby odbudowa miała więcej sensu, niż sam sens samej kopii. Przemalowania nie mają żadnych szans w naszej kulturze. Liczy się oryginał! Warstwa pierwotna, a tę można albo odsłonić, albo pozostawić zakrytą przemalowaniem. Nic więcej nie można nie będąc autorem, ale autor ma prawo do kontynuacji, ponieważ dysponuje na ten temat czasem niczym nie skrępowaną wolnością. Tym samym, już może widać do czego zmierzam, brak autora definitywnie kończy kontynuację, kończy także możliwość kontynuacji.

6 grudnia 2020 r., niedziela, św. Mikołaja

Dla Państwa z okazji św. Mikołaja napisałam dziś krótki dialog-łamigłówkę dostępny w standardach kulturowych.

20 listopada 2020 r.

Zaczęłam pisać oświadczenie, w którym przedstawiam moje własne, wręcz prywatne, podejście do ochrony życia ludzkiego i godności ludzkiej. Początek można przeczytać już teraz.

19 listopada 2020 r.

Krótki akapit o moim rozumieniu (przy moich problemach z pamięcią łatwiej mi coś zrozumieć niż zapamiętać) wykładni zamieściłam na podstronie Renata rozumie to tak.

3 listopada 2020 r.

Nieoczekiwanie uporządkowałam (w notatce) moje przemyślenia z ok. 20-tu lat dotyczące psychiatrii i niczego jej nie ujmując zaproponowałam somatrię.

14 października 2020 r.

Pracuję już nad regulaminem, a witryna ta w większej części jest już gotowa. Jeszcze czwarta drabina i korekty. Zachęcam przeogromnie do tworzenia własnych, nawet krótkich, prywatnych blogów tematycznych i linkowania do nich poprzez moje strony content marketing'owe. Choć chciałabym pozostawić wymóg dla Autorów związany z wykształceniem, strony te mają zachować styl, który trudno mi nazwać, ale może będzie wiadomo o co mi chodzi, jeśli go określę jako 'styl bycia na codzień'. Chodzi więc o taką formę wypowiedzi, w której jak najbardziej może się także znaleźć wypowiedź naukowa, ale nie jest to wymóg formalny. Chciałabym też powiedzieć, że jednym z największych moich ograniczeń są moje (w stresie większe) problemy z pamięcią, którą tworząc moje strony tak naprawdę rehabilituję, ale wciąż trafiam na moje pomyłki, więc sporo czasu przeznaczam na szukanie moich własnych błędów, co sprawia ten skutek właśnie, że strony te tworzę wiele tygodni, a nawet wiele miesięcy. Proszę o wybaczenie tej niedogodności. To Państwo oceniają jakość tych stron i decydują czy można być na nich Autorem. Na pewno za jakiś czas wrócę w większym stopniu także do tych stron, które tworzą E-serwis I. Jedną z nich jest witryna o tworzeniu prostych, responsywnych stron internetowych, więc gdyby ktoś chciał zupełnie samodzielnie tworzyć swojego bloga, powinno to być kiedyś możliwe także z pomocą mojej witryny o tej właśnie responsywnej tematyce. Dodatkowym problemem jest ten fakt: żyjąc życiem konsekrowanym (niezatwierdzonym, ponieważ ta nowa forma życia konsekrowanego jest jeszcze zbyt młoda i w trakcie zarówno dookreślania, jak i rozeznawania), ale z powodu pandemii bez dostępu do sakramentów w koniecznym wymiarze, żyję w dużym osłabieniu duchowym, więc bywa, że zwyczajnie nie mam fizycznie sił, żeby się pozbierać. Nie jest to depresja, ale brak duchowego pokarmu. Myślę, że te wyjaśnienia na dzisiaj wystarczą.

12 października 2020 r.

Dodałam w nawigacji na górze witryny link do mojego drugiego bloga (Inspiracje: Blog II), który także jest na tak dla ludzkiego życia i ludzkiej godności (w wymiarze jeszcze bardziej ogólnoludzkim), a także zupełnie nową podstronę z całą pewnością.

30 września 2020 r.

Także w 'koncepcjach Renaty' dodałam Polska pro-life? Tak, ale jak moje propozycje sposobów ratowania prawnego (i rzeczywistego) życia ludzkiego nienarodzonego i (przy okazji) życia kobiet w bardzo trudnej ciąży.

27 września 2020 r., niedziela

W 'koncepcjach Renaty' dodałam moją propozycję prawnego rozróżnienia pojęć związanych z ratowaniem nienarodzonych istnień ludzkich oraz pomysł na ratowanie życia ludzkiego i godności ludzkiej ratunkowym przykazaniem Kościelnym, o które chciałabym prosić Ojca Świętego Franciszka.