Szkoła bycia pro-vie, albo: w jaki sposób 2+2 może być równe 70?

School of saying yes to human life

École de dire oui à la vie humaine

„Według chrześcijańskiego rozumienia rzeczywistości los całego stworzenia wpisuje się w misterium Chrystusa, który jest obecny od początku wszystkich rzeczy: «Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone» (Kol 1,16). Prolog Ewangelii św. Jana (1,1-18) ukazuje stwórcze działanie Chrystusa jako Słowa Bożego (Logos). Ale prolog ten zaskakuje z powodu stwierdzenia, że to Słowo «stało się ciałem» (J 1,14). Jedna z Osób Trójcy Świętej weszła w stworzony wszechświat, łącząc z nim swój los aż po krzyż. Od początku świata, ale w sposób szczególny od wcielenia, misterium Chrystusa tajemniczo działa w całej rzeczywistości naturalnej, nie ograniczając jednak jej autonomii”.

Ojciec Święty Franciszek, Encyklika «LAUDATO SI'». W trosce o wspólny dom, Kraków 2015, s. 65.

Content marketing tematyczny

Content marketing dla Ciebie

Uprzejmie informuję, że ta witryna miejscami zawiera treści trudne dla osób, które nie ukończyły 18-tu lat (chodzi o trudność z powodu obiektywnej drastyczności niektórych przedstawianych tu zagadnień, a także trudność natury intelektualnej, której pokonanie wymaga starszego wieku, żeby niepotrzebnie nie zabłądzić w fałszywe mniemania). Kto trafił na tę moją witrynę, a ma lat mniej, proszę, żeby może zapytał Mamy lub Taty, czy wyraża zgodę dla Małoletniej lub Małoletniego na czytanie zawartych tu treści. Dodatkowo uprzejmie informuję, że choć tworzę moją Szkołę bycia pro-vie dla wszystkich ludzi dobrej woli, wcale nie ukrywam, że jestem praktykującą katoliczką, co jest wyraźnie widoczne w treści tego content marketingu.

Co najmniej dwa sposoby myślenia rzeczywiście ratują świat, przyrodę i także przecież finalnie nas, ludzi

Jeden usuwa tzw. ślad węglowy

(człowiek naprawia przyrodę usuwając szkodliwości, które aktualnie rzekomo czyni, choć tak naprawdę często jest to dla niego sytuacja zastana, ale przez mówienie mu, żeby usunął swój ślad węglowy, może czuć się winny; chociaż niekonieczne jest to fałszywe poczucie winy; trzeba tylko dokładniej się przyjrzeć własnym nawykom i ocenić we własnym sumieniu jaka jest na ten temat prawda; po takiej samoocenie i korekcie nadal usuwa 'szkodliwości, które rzekomo czyni', ale teraz już w poczuciu solidarności z innymi ludźmi, którzy też to robią; miło jest być w takiej globalnej społeczności ludzi dobrej woli)

Drugi usuwa... pustynnienie

(człowiek naprawia przyrodę w sposób, który nie obciąża go poczuciem winy za sytuację zastaną, ponieważ uważa, że to jest słuszna droga naprawy świata, ponieważ chce zrobić w życiu coś ewidentnie dobrego, ponieważ zależy mu na dobrym imieniu i ludzkim szacunku, a nawet podziwie)

To nie są koncepcje konkurencyjne, tylko „dopełniające”, które prawdopodobnie, jeśli zostaną wdrożone na dużą skalę, pewnie przyrodzie wystarczą. Przy powierzchownym oglądzie tych dwóch sposobów myślenia wydają się tym samym, gdyż cel jest taki sam. Ale jedna droga naprawcza neguje dużą część dziedzictwa ludzkości ("krowy, zwierzęta udomowione, wydychają ogromne ilości metanu, więc lepiej, żeby ich nie było w tych ilościach, które się produkuje aktualnie", "zostańmy wegetarianami, to uratujemy świat", "ograniczmy paliwa kopalne, gdyż tworzą smog, który nas zabija"), a druga zauważa, że problem jest zupełnie w innym miejscu naszego globu ("na tych obszarach, gdzie powinno być dużo tlenu właśnie zwierzęta pędzone przez ogromne połacie ziemi tworzą możliwość wzrostu roślin okrywających glebę, a jak wiadomo gleba z przeproszeniem goła tworzy ogromne ilości gazów cieplarnianych, więc na pewno nie byłoby dobrze zupełnie zaprzestać hodować bydło, żeby nie jeść mięsa w celu ograniczenia wydzielania tych gazów, gdyż jest to pewien mądrze ułożony porządek naturalnych rzeczy, w którym te zwierzęta są potrzebne", "trzeba/można policzyć skutek efektu cieplarnianego, który tworzą auta na paliwa kopalne, a także skutek tego efektu, który tworzą gleby bez roślinności").

Hipotezę, a właściwie pytania, które zadaję ja, też tu krótko przedstawię, gdyż mogą się okazać inspiracją do jakichś praktycznych, innych jeszcze rozwiązań, również naprawczych. Zadaję pytanie o to, ile gazów cieplarnianych tworzy człowiek, jak również zwierzę przerażone i utrzymywane w przerażeniu? Przez wojnę, przez smog, przez przemoc (przemoc na zwierzętach: przed i w czasie uboju, przez brak możliwości życia w dobrostanie), przez głód, przez decyzje popierające aborcje i przez społeczne tabu na całkiem niemało spraw. Następnie: jakiej duchowej rzeczywistości obrazem jest tzw. masowe wymieranie zwierząt? Czy nie jest przypadkiem obrazem tego samego (być może), czego obrazem (też być może) była pandemia? Czy nie jest akurat wymieranie zwierząt i tąpnięcie zdrowotnie ludzkości (koronawirusy, które dotąd nie były poważnym zdrowotnym zagrożeniem stały się bardzo niebezpieczne) poaborcyjnym, zaraźliwym przejawem atawistycznej rozpaczy stworzeń? Nowe tabu. Może więc dopiero trzy lekarstwa zapewnią pełny sukces naprawczy, a dwa jedynie przeważą przyrodę na stronę życia. Ta przeżyje, ale pozostanie do ratowania człowiek. Ludzie nie mogą siebie wykluczyć z procesu ratowania świata. Uwaga! Nie mogą w sensie moralnym! W tym też sensie, że włączenie (bierne) całej ludzkości w proces ratowania nas samych jest ratunkiem wreszcie i dla nas samych, a niedojrzały altruista naprawdę nie przeżywa.

Nikogo nie poświęcić dla sprawy, choć i tak wiadomo, że nie każdy dożyje swoich dni (tyle, ile powinien), ponieważ część z nas umrze za wcześnie wyniszczona ukrytym przerażeniem, ukrywanym najczęściej od dzieciństwa, jest na pewno słuszniejsze, niż poczynać bezmyślnie jakichś biednych nienarodzonych i następnie godzić się na ich aborcję, co musi tworzyć wewnętrzne konflikty w sumieniach i przysparzać nowego ukrywanego przerażenia, które, być może kumulowane, tworzy ogromne ilości gazów cieplarnianych. Niekoniecznie przez wydychanie, ale przez podejmowanie czynności odstresowujących na zbyt dużą skalę ("tylko wtedy będę w życiu szczęśliwy, jak zwiedzę dosłownie cały świat i to samolotem", "przepraszam, ale ja chcę prowadzić właśnie starego diesla"). Albo właśnie akurat też przez wydychanie, albo przez gorączkę lękową (jeden z przejawów tzw. somatyzacji). Z tego wyłania się taka podpowiedź: nasze biedne kochane oczywiście czworonogi z lękiem separacyjnym ("piesku, nie możesz się bać jak zostajesz sam na te 8 godzin dziennie, ponieważ ja naprawdę muszę iść do pracy, musisz się do tego przyzwyczaić", ale to nie zawsze jest możliwe; dość często trzeba uwzględnić psa ograniczenie na ten temat i przyjąć do wiadomości, że pies będąc naturalnie zwierzęciem sfornym, zostawiany w samotności na aż tyle godzin przez kilka lat, będzie cierpiał na taki lęk; psa bowiem trzeba się uczyć, z psem trzeba spędzać sporo czasu i to codziennie, psa trzeba głaskać, do psa trzeba mówić i z psem trzeba się bawić, do tego psa trzeba karmić, szczepić, szkolić, trzeba zapewnić mu możliwość ruchu zgodnie z jego cechami charakteru, kontakt z innymi psami, atrakcje na wakacje, a wcześniej szeroki zakres bodźców socjalizacyjnych, natomiast w całym jego życiu: dostęp do psiej służby zdrowia, gdyby potrzebował), przez to, że żyją krócej, gdyż pies żyje tylko kilkanaście lat, a nie kilkadziesiąt; mówią nam o naszym przerażeniu w następnych latach, jak ich już nie będzie. Właśnie to jest najnowsze i największe ludzkie przerażenie; jeszcze większe, niż lęk przed śmiercią, niż lęk przed leczeniem psychiatrycznym, niż lęk przed wojną.

Ależ to nie jest utopia! Co jest więc teraz utopią? "Niczego nam nigdy nie braknie, wszystkiego jest pod dostatkiem i niczego nie niszczymy, gdyż wszystko co robimy jest... naturalne, również śmierci z głodu i aborcje".

Informacja o plikach cookies

Cennik usług

Regulamin usług

Polityka prywatności

Napisz/Zadzwoń

W momencie

20 stycznia 2024 r.

Jaka piękna postawa, jaki mądry Marsz! Dla życia.

30 sierpnia 2023 r.

Toczy się w naszych sercach i w naszych sumieniach walka o ludzkie poczęte życie. Ma ona co jakiś czas widoczne i wyraźne przejawy.

26 kwietnia 2023 r.

Choć nie jest to jeszcze meta, to jest na pewno dobry kierunek.

31 marca 2023 r.

2-go kwietnia, w wielu miastach Polski odbędą się marsze w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II-go.

23 lutego 2023 r.

Kochani ludzie dobrej woli, pomóżcie przecież na jeszcze większą skalę: jeśli szarańcza jest jadalna, trzeba ją zbierać i przetwarzać, a nie wytruwać.

9 listopada 2022 r.

Prawda nas wyzwala wtedy, gdy odważnie na nią patrzymy. Zobaczcie, proszę, wykres w raporcie WWF (i pierwszy, i drugi, gdyż w pierwszym już nie ma dobrej nowiny).

14 października 2022 r.

Co jeszcze można wykorzystać do produkcji eko-energii? Być może pływy oceaniczne.

13 października 2022 r.

Czy naprawdę dzieci modlą się na różańcu? Tak, naprawdę dzieci modlą się na różańcu, a w październiku w jednej wielkiej ogólnoświatowej wspólnocie.

28 czerwca 2022 r.

Bardzo dobry kierunek zmian.

27 kwietnia 2022 r., rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II

Przeczytajcie, proszę, o znakach pokoju.

31 marca 2022 r.

W Finlandii: Wolność słowa obroniona.

5 lutego 2022 r., sobota

Kobieta ze swej natury jest przygotowana zarówno na poronienia, jak i na wady nienarodzonego, więc nie to czyni szkody jej psychice, ale wmawianie, że jest zdolna zgodzić się na aborcję lub sugerowanie, że nawet powinna się zgodzić.

15 stycznia 2022 r., sobota

Zobaczcie! Udana operacja usunięcia nowotworu u dziecka nienarodzonego.

11 grudnia 2021 r., sobota

Zobaczcie na Deonie najnowszy portret Matki Bożej.

10 grudnia 2021 r.

Prosta pomoc modlitwą różańcową może służyć także nowym kategoriom sierot, jeśli wzbudzimy zgodną tematycznie intencję, np. o ich przeżycie i o ich godne dalsze życie.

5 grudnia 2021 r., niedziela

Zobaczcie w momencie prawdę (lektura na 5 minut), ponieważ prawda nas wyzwala, jak wiadomo już ponad 2000 lat.

3 grudnia 2021 r.

Poświęćcie, proszę, dwie minuty, żeby spojrzeć na człowieka, który wybudował piękną świątynię w Hiszpanii, ale chciał być trapistą, więc pewnie dlatego umarł dobrze po 90-tce.

1 grudnia 2021 r.

Mówcie, że doszło do przerwania ciąży (do zabójstwa nienarodzonego), ale czy doszło do aborcji (do morderstwa dokonanego na nienarodzonym), to trzeba dopiero udowodnić!

18 listopada 2021 r.

Właśnie umiejętność cieszenia się życiem pomaga się pozbierać po różnego typu traumach. Zobaczcie, bo warto, albo taki przykład takiej umiejętności, albo taki inny przykład tej samej umiejętności.

31 października 2021 r., niedziela

W obronie ludzkiego życia i ludzkiej godności modlitwa ma sens. Ojciec Święty zachęca do takiej modlitwy właśnie nas, Polaków.

21 października 2021 r.

Warto mieć własne zdanie na taki temat w kontekście linkowanej informacji: dojrzałość czy bohaterstwo?

2 października 2021 r., 1-sza sobota miesiąca

Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna, metropolita San Francisco wzywa do modlitwy i postu o nawrócenie z najcięższych grzechów przeciw ludzkiemu życiu.

29 września 2021 r.

Papieska Akademia Życia przeciw aborcji i eutanazji.

22 sierpnia 2021 r., niedziela

Przeglądając portal Deon.pl trafiłam dziś na wiadomości pro-life.

19 sierpnia 2021 r.

Na stronie Radia Watykańskiego można obejrzeć wzruszającą zachętę do szczepień przeciw covid-19.