Una Europejska — pogotowie informacyjne
(strona w przygotowaniu, dodana 10-go kwietnia 2022 roku, informacje i cytaty pochodzą z Encyklopedii Powszechnej PWN, Warszawa 2009, s. 112–113)
Najogólniej
Unia Europejska (UE) jest międzynarodowym ugrupowaniem integracyjnym, które istnieje od 1 listopada 1993 roku. Jego podstawę stanowią „suwerenne,europejskie państwa narodowe, tworzące związek gospodarczo-polityczny. Powstanie Unii Europejskiej było efektem wieloletniego, rozpoczętego po II wojnie światowej, procesu integracji europejskiej obejmującego początkowo kraje Europy Zachodniej, a od lat 90. XX w. także państwa Europy Środkowowschodniej”.
(...) W przeciwieństwie do Wspólnot, które są podmiotami prawa międzynarodowego, UE nie jest samodzielną organizacją międzynarodową (nie ma osobowości prawnej), lecz swoistym spoiwem łączącym Wspólnoty i uzupełniającym je o inne formy współpracy.
Konstrukcja, zasady, cele
„Konstrukcję UE oparto na 3 filarach, którymi są:
- -> Wspólnoty Europejskie (obejmują m. in. wspólnotowy system instytucjonalno-prawny, wspólną politykę rolną, politykę regionalną, wspólny rynek wewnętrzny, unię gospodarczą i walutową, ochronę środowiska)
- -> wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa
- -> współpraca w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych
Fundamentalne zasady UE:
- -> wolność, demokracja, poszanowanie praw człowieka i praworządność
- -> równość i tolerancja – w UE zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową, płeć, rasę czy pochodzenie etniczne, religię lub wyznanie, niepełnosprawność, wiek, a także orientację seksualną.
Powszechnie uważa się, że UE funkcjonuje na zasadach wywodzących się z filozofii i demokracji greckiej, prawa rzymskiego i tradycji chrześcijańskiej.
Do głównych celów UE zalicza się:
- -> trwały i zrównoważony rozwój oraz postęp społeczno-gospodarczy (m. in. prez stworzenie obszaru bez wewnętrznych granic, wzmocnienie spójności ekonomiczno-społecznej, ustanowienie unii gospodarczej i walutowej)
- -> potwierdzanie swojej tożsamości na arenie międzynarodowej; wzmacnianie ochrony praw i interesów obywateli UE; utrzymywanie i rozwijanie UE jako obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości; zachowanie i rozwijanie wspólnego dorobku prawnego (acquis communautaire).
Osiąganiu celów UE służy jej system prawny, instytucjonalny i decyzyjny”.